Jestem niewinna

Jestem niewinna - zapraszam do zapoznania się z książką:)
           

Dzisiaj jest WYJĄTKOWY dzień!


Słonecznego spacerowania skrajem

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Pełna MOC możliwości

Jest na YouTube wykład Jacka Walkiewicza pod tym tytułem. Wykład tak mi się średnio podobał, wydał mi się zagęszczeniem różnych spraw i wartości przedstawionych, a raczej zasygnalizowanych w (zbyt) krótkim czasie... No i przecież skądś to znam.
Ale książkę przeczytałam, zachęcona opinią przyjaciółki. Nie żałuję, jest to jakby skrót i uogólnienie tego co w 7 nawykach skutecznego działania. Przeczytać nie zaszkodziło.


Jest tam znów o tym jakie powinny być cele, a że z celami i ich realizacją często jest jakiś kłopot, to przytoczę tu/ napiszę kilka zdań na temat.

Cel powinien być:

 1. Zapisany – wiadomo, to go uwiarygadnia, jest też bardziej precyzyjnie określony, szczegółowo, i zawsze można do niego wrócić by dokonać niewielkich korekt. Zapisany cel może też być pokazany innym osobom.

2. Ściśle określony – a więc nie wystarczy napisać, że celem jest budowa domu, ale jaki to ma być dom, gdzie zbudowany itd.

3. Mierzalny – cel typu "chcę być szczęśliwy", nie jest celem mierzalnym. Cele niematerialne też mogą być jakoś mierzone, tylko znalezienie odpowiedniej miary jest trudniejsze.

4. Uzgodniony – czyli, trzeba na niego wyrazić zgodę. Cel, który został narzucony, nie będzie łatwy do realizacji, a może nawet okazać się niemożliwy do zrealizowania. Czasami cele, które staramy się realizować są "nie nasze", ale odkrywamy to dopiero po wielu latach zmagania się z kolejnymi próbami...

5. Wyobrażalny – a więc rzeczywiste, a nie abstrakcyjne. Można podeprzeć się takimi jakimi przekonaniami jak: "Jeśli możesz sobie coś wyobrazić, to na pewno możesz również to zrobić", albo "Dla człowieka idei tylko niebo jest ograniczeniem" (a i to już nie), "Możesz zrobić to, co ktoś inny już zrobił". Przy czym prawdziwe jest też powiedzenie: "Każdy jest kowalem swojego losu, ale każdy kuje w innym materiale". Jedni mają do dyspozycji złoto, inni miedź. Trzeba mieć to na uwadze, wyobrażając sobie cel.

6. Określony w czasie – to bardzo ważne by ustalić datę (choćby przybliżoną) realizacji celu, ale także przybliżony czas trwania poszczególnych etapów na drodze realizacji.

7. Elastyczny – cele nie mogą być zero-jedynkowe, zawsze należy pozostawić margines tolerancji.

8. Stanowiący wyzwanie – łatwe cele to żadne cele... ;). Cele trudne do realizacji wymagają wspięcia się powyżej tzw. "prozy życia". Wyzwanie jest mobilizujące... Przy czym trzeba pamiętać, że prawdziwe wyzwanie to zmierzenie się z samym sobą i własnymi ograniczeniami, stereotypami.

9. Musi z niego coś wynikać – cel powinien dawać jakiś profit. Nie musi być materialny, ale konkretny: zdrowie, satysfakcja, wiedza, kontakty, pieniądze, sława... np.

10. Dopasowany do celu wyższego – a więc zgodny z ideą, wewnętrzną prawdę, którą nosimy. Chodzi przecież o urzeczywistnienie tej wewnętrznej prawdy, a nie o osiągnięcie samego celu ;)...

....
I tyle gwoli przypomnienia, jak zabrać się do planowania, zwłaszcza, gdy zbliża się Nowy Rok, a wtedy wiele osób podejmuje próby wprowadzenie w życie zmian, określa nowe cele, lub modyfikuje istniejące. Warto wtedy skorzystać z tych 10-u punktów :D...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj na blogu Foki Wysokogórskiej :)

Spotkania - album haig

Spotkania - album haig z Mariuszem Wysłychem